top of page

Ką sako mokslas?

Keto dieta nėštumo metu

Keto dieta nėštumo metu

 

Keto dieta skirta ne tik tiems, kurie kovoja su diabetu, nori numesti svorio ar pagerinti savo sveikatą. Ji puikiai tinka ir būsimoms mamoms, kadangi ši dieta padeda siekiant pagerinti naujagimio sveikatą ir vystymąsi.

Keto dieta nėštumo metu

 

Jungtinėse Amerikos Valstijose esančios „CNY Fertility“ vaisingumo klinikos specialistas dr. Robert Kitz pastaruosius 5 metus norintiems greičiau pastoti rekomenduoja keto dietą. Jis teigia, kad keto dieta „yra raktas į sėkmę“, tačiau, nepaisant didelio veiksmingumo, gydytojų, siūlančių keto dietą vaisingumui pagerinti, vis dar yra nedaug.

Vaisingumo specialistė, Dr. Michael Fox teigia, kad besilaukiančioms moterims laikytis keto dietos yra visiškai saugu. Jos klinikoje pagimdė tūkstančiai moterų, kurios visą nėštumo laikotarpį laikėsi keto dietos ir nepatyrė jokių nepageidaujamų efektų savo ar savo kūdikių sveikatai. Dr. Michael Fox rekomenduoja keto dietą pradėti likus dviem – trims mėnesiams iki bandymo pastoti tam, kad būsima mama priprastų prie keto mitybos dar iki nėštumo.

Mitybos specialistė Leanne Vogel teigia, kad pastojus vienintelis dalykas, kurį reikėtų pakeisti keto dietoje, yra maisto kiekis, kurio reikėtų šiek tiek daugiau. Ji taip pat pritaria Dr. Michael Fox nuomonei, kad keto dietos nederėtų pradėti laikytis jau pastojus ar maitinant. Jūsų organizme ir taip vyksta permainos, todėl pradėti naują mitybos režimą nėra pats geriausias pasirinkimas. Leanne Vogel pabrėžia, kad jei vis dėlto nusprendėte laikytis keto dietos būdama nėščia ar maitindama kūdikį, pasistenkite, kad svoris nepradėtų kristi per daug greitai. Jei maitinate, riebalų poreikis bus ypač padidėjęs, o riebalai suteiks motinos pienui papildomą kreminę tekstūrą ir maistinę vertę.

 

Keto dieta nėštumo metu

 

Visiems žinoma, kad motinos pienas yra naudingiausias ir sveikiausias kūdikiui. Jis yra natūraliai riebus (daugiau nei 60 % riebumo), jame gausu sočiųjų riebalų, gerojo cholesterolio bei kitų medžiagų, reikalingų kūdikio smegenų vystymuisi ir augimui. Naujagimiai gimsta ketozėje ir išlieka šioje būsenoje tol, kol maitinami motinos pienu. Kūdikiai energijai konvertuoja ketonus į acetyl-CoA ir meliną. Šie poreikiai nepasikeičia net ir nustojus maitinti kūdikį.

2009 metais atliktoje studijoje buvo lyginama žindančių motinų pieno kokybė ir kiekis. Vienos grupės žindyvių mityboje buvo mažai angliavandenių, kitos – mažai riebalų. Abiejuose grupėse motinų pieno kiekis buvo vienodas. Tačiau pastebėta, kad motinų, kurios nevalgė angliavandenių, piene buvo daugiau kalorijų ir daugiau gerųjų riebalų, kurie suteikia kūdikiams daugiau energijos.

Įsčiose kūdikis naudoja placentoje esančias riebalų rūgštis, glicerolį ir ketonus. Nors glicerolis pro placentą patenka labai mažais kiekiais, jis pranašesnis motinos gliukoneogenezėje (energijos gamybos procese, kai naudojama ne gliukozė). Jei laukiatės ir norite padidinti ketonų kiekį jūsų kraujyje, vartokite MCT aliejų (pavyzdžiui, kokosų). Tokiu būdu palengvinsite ketonų kelią iki embriono, kuris juos gali panaudoti kaip energijos šaltinį.

Vitaminai A, D, E ir K yra būtini sveiko kūdikio vystymuisi, o jų gausu riebalų turinčiame maiste.

Rekomendacija

Lily Nichols, Ali Miller ir Dr. Michael Fox atkreipia dėmesį, kad pirmą trimestrą nėščiosios organizmas išskiria 2-3 kartus daugiau insulino nei įprastai, todėl normalu ir rekomenduojama valgyti šiek tiek daugiau angliavandenių, apie 60 – 90 g. Pasistenkite, kad tai būtų natūralios kilmės, maistingi angliavandeniai, pavyzdžiui, saldžios bulvės, burokėliai, morkos, ryžiai, medus, vaisiai. Pasibaigus pirmiems trims mėnesiams organizmo išskiriamas insulinas grįžta į normos ribas arba dar žemiau, todėl įpusėjus nėštumui rekomenduojama grįžti prie įprastinės keto dietos neribojant baltymų.

Beveik visi gydytojai sutinka ir rekomenduoja pastojus valgyti dažniau, kas 3-4 valandas ir netaikyti jokio protarpinio badavimo.

Jei laikotės keto dietos, maitinate kūdikį ir pastebėjote sumažėjusį pieno kiekį, padidinkite suvartojamų kalorijų kiekį bei įsitikinkite, ar geriate pakankamai vandens.

Lily Nichols, mitybos specialistė, padedanti moterims nėštumo metu kovoti su diabetu, pastebi ironiją: jei pasakysite savo gydytojui, kad nėštumo metu planuojate nevalgyti angliavandenių, tikriausiai išgirsite, kad tai nesveika. Tačiau pasakius, kad planuojate valgyti šviežias daržoves, mėsą, žuvį, kiaušinius, pieno produktus, riešutus, sėklas ir uogas, jis tikriausiai pasakys – puiku! Kartais geriau net neminėti, kad laikotės keto dietos, nes dauguma gydytojų apie ją žino tik paviršutiniškai. Jei norite, galite pasakyti, kad nevalgote cukraus, perdirbto ir nenatūralaus maisto bei gliuteno.

Džiugi žinia ta, kad besilaukiančios moterys, kurios renkasi maistingus keto produktus, itin retai kenčia nuo persileidimų, aukšto spaudimo, nėščiųjų diabeto ar rytinio pykinimo.

 

bottom of page